Holzmann panel saw TS 315VF-2000
Prices incl. VAT plus shipping costs
Ready to ship today,
Delivery time appr. 1-3 workdays
Spannung:
  • TS315VF_-_2000_400V
  • 284
  motor data motor power s1 in W 3000 motor power s6 in W 4000 voltage... more
Product information "Holzmann panel saw TS 315VF-2000"
motor data
  • motor power s1 in W 3000
  • motor power s6 in W 4000
  • voltage 230V or 400V
measurements
  • outrigger table in mm 540x760
  • sliding table in mm 2000x270
  • suction port in mm 100
  • table height in mm 870
  • table extension in mm 500x310 / 800x440
  • table size in mm 800x820
cutting performance
  • max. cutting width at parallel fence in mm 1220
  • max. cutting height 45° in mm 80
  • max. trimming in mm 1900
  • max. cutting height 90° in mm 100
circular saws
  • scoring sawblade in mm 90
  • sawblade in mm 315
  • sawblade speed in min-1 4000
  • scoring unit speed in min-1 5800
  • sawblade swivel 0°-45°
weight
  • gross weight in kg 284
  • net weight in kg 263
packaging
  • packaging length in mm 910
  • packaging width in mm 741
  • packaging height in mm 1.047
general data
  • EAN code 9120039900476
  • height- and angle adjustable saw blade with scoring unit
  • grey cast iron table with extension on the right hand side and at the back of the table
  • smoothly running 2000mm aluminium sliding table with rugged outrigger table incl. support roller
  • extractable mitre at rip fence with max. with work piece end stop
  • XL cutting width at rip fence with max. 1260mm
included in delivery: T.C.T. circular saw blade Ø315mm, scoring unit, T.C.T. scoring unit saw blade, extensions, table extensions, rip fence, mitre fence, telescopic fence
Our service for you:
         anleitung-dl
Related links to "Holzmann panel saw TS 315VF-2000"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Holzmann panel saw TS 315VF-2000"
17 Dec 2019
Sehr gute Maschine super verarbeitet und präzise Schnittergebnisse.
24 Nov 2019
100% zufrieden