Holzmann panel saw TS 250F-1600
Prices incl. VAT plus shipping costs
Ready to ship today,
Delivery time appr. 1-3 workdays
Spannung:
  • TS250F-1600_400V
  • 181
    motor data motor power s1 in W 2200 motor power s6 in W 3100... more
Product information "Holzmann panel saw TS 250F-1600"
motor data
  • motor power s1 in W 2200
  • motor power s6 in W 3100
  • voltage 230V or 400V
measurements
  • sliding table in mm 1600x238
  • suction port in mm 100
  • table widening in mm 300x760 / 280x400
  • table height in mm 865
  • table size in mm 760x350
cutting performance
  • max. cutting width at parallel fence in mm 590
  • max. cutting height 45° in mm 60
  • max. trimming in mm 1400
  • max. cutting height 90° in mm 80
circular saws
  • sawblade in mm 250
  • sawblade speed in min-1 3600
weight
  • gross weight in kg 180
  • net weight in kg 154
packaging
  • packaging length in mm 790
  • packaging width in mm 685
  • packaging height in mm 605
general data
  • EAN code 9120058371905
  • height- and angle adjustable saw blade
  • grey cast iron table with extension on the right hand side and at the back of the table
  • smoothly running 1600 mm aluminium sliding table with rugged outrigger table incl. support roller
  • extractable mitre at rip fence with work piece end stop
  • cutting width at rip fence with max. 590mm
included in delivery: T.C.T. circular saw blade Ø250mm, extensions, table extensions, rip fence, mitre fence, telescopic fence