Holzmann panel saw TS 315VF-2600
Prices incl. VAT plus shipping costs
Ready to ship today,
Delivery time appr. 1-3 workdays
Spannung:
  • TS315VF-2600_400V
  • 318
  motor data motor power s1 in W 3800 motor power s6 in W 5100 voltage 230V... more
Product information "Holzmann panel saw TS 315VF-2600"
motor data
  • motor power s1 in W 3800
  • motor power s6 in W 5100
  • voltage 230V or 400V
measurements
  • outrigger table in mm 760x540
  • sliding table in mm 2600x270
  • suction port in mm 100
  • table height in mm 850
  • table extension in mm 500x310 /800x440
  • table size in mm 800x820
cutting performance
  • max. cutting width at parallel fence in mm 1200
  • max. cutting height 45° in mm 75
  • max. trimming in mm 2600
  • max. cutting height 90° in mm 100
circular saws
  • sawblade speed in min-1 4500
  • scoring sawblade in mm 100
  • sawblade in mm 315
  • scoring unit speed in min-1 8500
  • sawblade swivel 0°-45°
weight
  • gross weight in kg 370
  • net weight in kg 340
packaging
  • packaging length in mm 1.220
  • packaging width in mm 765
  • packaging height in mm 1.040
general data
  • EAN code 9120039902821
  • extension table and rip fence guide bar can be clapped
  • down fast and with ease
  • solid and smoothly running rip fence with quick clamp and bar guided
  • tiltable and height adjustable circular saw blade with scoring unit
  • cast iron table with table extension in the back and left with support leg
  • extractable fence with worpiece end stop
  • support roller at outrigger table eases the work piece allocation
  • strengthened machine body below the sliding table
  • increases stability
  • XL cutting width at rip fence with max.1260mm
  • high quality 2-piece scoring saw blade included
included in delivery: scoring unit, 1x T.C.T. saw blade Ø315mm, 1x T.C.T. scoring blade Ø100mm, mitre gauge, parallel fence, telescopic fence