Zipper panel saw ZI-FKS315
Prices incl. VAT plus shipping costs
Ready to ship today,
Delivery time appr. 1-3 workdays
  • FKS315
  • 72,2
    motor data motor power s1 in W 2000 speed in min-1 2800... more
Product information "Zipper panel saw ZI-FKS315"
motor data
  • motor power s1 in W 2000
  • speed in min-1 2800
  • voltage 230V 50Hz
measurements
  • table size in mm 1000x300
  • outreach in mm 600
  • suction port in mm 35 / 100
cutting performance
  • max. cutting height 90° in mm 73
  • max. cutting height 45° in mm 49
circular saws
  • bore in mm 30
verious machins
  • tooth thickness in mm 3
  • diameter in mm 315
volume level and vibration
  • sound power level in dB(A) 103
  • sound pressure level in dB(A) 96.2
weight
  • gross weight in kg 72.20
  • net weight in kg 69.20
packaging
  • packaging width in mm 760
  • packaging length in mm 1.110
  • packaging height in mm 340
general data
  • EAN code 9120039238371
  • incl. precise sliding table
  • saw blade 315 mm